Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
İkinci nükleer santral için geri sayım 
02.01.2014

Hürriyet - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop'a inşa edilecek nükleer santralle ilgili, "Nükleer Santral Projesi Ev Sahibi Ülke Anlaşması Haziran ayına kadar Meclis'ten geçecek" ifadesini kullandı.


Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre Yıldız, Japonya'nın 3 milyon tirajlı gazetesi Nikkei'ye verdiği mülakatta, Sinop'a yapılması planlanan nükleer santral ile iki ülkenin ortaklaşa kuracakları bilim ve teknoloji üniversitesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.


"Japonya'nın lideri olduğu konsorsiyumun, Sinop'ta inşa edeceği nükleer santral projesinin ticari sözleşmesi olan ev sahibi ülke anlaşmasının Haziran ayına kadar Meclis'ten geçmesini beklediklerini" ifade eden Yıldız, haziran ayına kadar, yatırım yapacak Türk, Japon ve Fransız şirketlerinin nükleer santral proje şirketini kurmayı planladıklarını bildirdi. Yıldız, Türkiye tarafının hisse oranı ile ilgili olarak, "Yüzde 35 - 49 arasında düşünülüyor" dedi.


Elektrik altyapısı sektöründe de yer almaları için Japon şirketlere çağrıda bulunan Yıldız, şunları kaydetti:


"Kahramanmaraş'ta ülkenin linyit rezervlerinin yaklaşık yüzde 40'ının bulunduğu sahalarda büyük termik santrallerin kurulması yönünde çalışmalar devam ediyor. Proje büyüklüğü 10 milyar dolar boyutunda, ve toplam 6-7 bin megavat gücünde birçok termik santralin inşası planlanıyor. Türkiye, projeyi kazanmayı hedefleyen Katar ile müzakerelerini sürdürürken, Japonya'dan Mitsubishi Corporation ve Mitsui Co., ile Çinli şirketler ilgilerini beyan etmiş durumda. 2-3 ay içerisinde (projeyi üstlenecek şirket üzerinde) karar vermek istiyoruz."


Türkiye ile Japonya'nın ortaklaşa kuracakları bilim ve teknoloji üniversitesi konusuna da değinen Yıldız, know-how transferinin önemine işaret etti.


Üniversitenin kuruluşu ile ilgili mutabakat muhtırasının imzalanacağını açıklayan Yıldız, nükleer mühendislik alanının dışında bazı sosyal bilimler anabilim dallarının da kurulması yönündeki görüşünü ifade etti. Üniversite arazisi olarak İstanbul'un Asya yakasında 120 bin metrekarelik bir alanın tahsis edilmesinin planlandığını duyuran Yıldız, "Değerlendirme komitelerinin yapacağı toplantılarda üniversitesinin kuruluş zamanı da belirlenecek" dedi.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>