Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
Suudi yatırımcılara Türkiye daveti 
08.02.2016

Habertürk - Başbakan Ahmet Davutoğlu Londra ve Davos’ta iş dünyası ile gerçekleştirdiği buluşmaların ardından Körfez’in en büyük işadamları ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi.

 

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) koordinasyonunda Suudi Arabistan’ın iş hacmi 500 milyar doları aşan, önde gelen 20 işadamı ile bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın birbirini tamamlayacak iki büyük potansiyele sahip ülke olduğunu belirterek, “Bizim yeni başarı hikâyeleri yazmaya ihtiyacımız var. Sizin ihtiyaçlarınız bizde, bizimki de sizde var. Bölge coğrafyasında en stabil iki nokta var: Biri Türkiye diğeri de Körfez. Suudi Arabistan da Körfez’in lokomotifi. Sizin potansiyeliniz Türkiye, Türkiye’nin potansiyeli sizinle bir araya geldiğinde çok büyük sinerji oluşur” dedi.


Davutoğlu, Türkiye'nin müteahhitlikte dünyada 2’nci olduğunu da vurgulayarak, “Suudi Arabistan’da yapılacak konut projelerinde ciddi bir işbirliği içine girebiliriz” dedi. Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimle görev alan ilk Cumhurbaşkanı olmasının ardından iki seçim atlattıklarını buna rağmen Türkiye’de 1 milyon istihdam yarattıklarını da kaydeden Davutoğlu “Yüzde 4 ile Çin ve Hindistan’dan sonra en büyük büyüme rakamı elde ettik. Mali bütçe ve disiplinimiz neredeyse mükemmel. 1,300 adımı takvimlendirerek büyük bir reform paketi hazırladık” diye konuştu.


Davutoğlu ayrıca işadamlarına “Ben ülkeye yatırım yapan, katma değer sağlayan yatırımcıyı yabancı olarak görmem. Siz de yatırım yaparsanız beni başbakanınız olarak görün, ben de sizi Türk işadamı olarak görürüm. Tüm sorunlarınızı bana iletin” mesajı da verdi.


Suudiler, büyüme performansına hayran olduklarını belirttikleri, Türkiye’de petrokimya, yenilenebilir enerji, İslami bankacılık, tarım, ulaştırma ve savunma sanayiinde yatırım ve işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>