Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedef 35 milyar dolar ticaret, yılda 1 milyar dolar yatırım 
09.10.2015

Star - Japonya'ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında Japon işadamlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Japonya arasındaki ticaret hacminin 2023’te 35 milyar dolar olması hedefi koydu. Erdoğan “Hedefimiz, Japonya’nın Türkiye’ye yılda asgari 1 milyar dolar yatırım yapması” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Japonya arasındaki ikili ticaret hacminin gelişme kaydetmesine rağmen halen arzu ettikleri seviyenin altında olduğunu vurgulayarak, 2023 yılı hedefi olarak ticarette bu durumun iyileştirilmesi ve ticaret hacminin 30-35 milyar dolar seviyesine yükseltilmesi hedefini birlikte koyma çağrısında bulundu. Erdoğan, Japonya’daki temaslarının ikinci gününde Japon işadamlarına hitap etti. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) tarafından Japon işadamları için düzenlenen seminerde konuşan Erdoğan “Geçen yıl ülkenize yaptığım ziyaretim sırasında Sayın Shinzo Abe ile birlikte stratejik ortaklığımızın temel yapı taşlarından birini oluşturacak Türkiye-Japonya ekonomik ortaklık anlaşması süreci açısından önemli bir adım attık. Bu anlaşmanın resmi müzakerelerinin 2014 yılında başlaması kararını aldık. Geçen ay bu müzakerelerin üçüncü turunun başarıyla yapılmasından ülkelerimiz adına memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.


Erdoğan, Türkiye ile Japonya arasındaki ikili ticaret hacminin, gelişme kaydetmesine rağmen halen arzu ettikleri seviyenin altında olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2014 sonu itibariyle ilk 3.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirten Erdoğan, 2023 yılı hedefi olarak ticarette bu durumun iyileştirilmesi ve ticaret hacminin 30-35 milyar dolar seviyesine yükseltilmesi hedefini birlikte koyma çağrısında bulundu.


Bunun için ticaret alanında birbirlerini tamamlayan yönlerin ön plana çıkarılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi: “Haziran 2015 itibariyle Türkiye’deki Japon doğrudan yatırımların toplamı 1.7 milyar dolara ulaştı. Bu yatırımların 1.6 milyar doları, son 5 yılda gerçekleşti. Aslında diğer ülkeler üzerinden gelenlerle birlikte ülkemizdeki Japon yatırımlarının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Yatırımların gıdadan otomotive, sigortadan bankacılığa sağlık sektörüne kadar geniş alana yayılması ve hızlanarak devam etmesi stratejik işbirliğimizin ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor.

Erdoğan, Türkiye’nin, tüm yatırımcılar gibi Japon dostları için de güvenli bir liman olduğunu vurgulayarak, Avrupa, Asya ve Afrika’nın merkezinde yer almasının, Türkiye’nin yakın çevresiyle ekonomik işbirliği mekanizmalarını kolaylaştırdığını söyledi.

 

Dünyanın en uzun asma köprüsü olması planlanan Çanakkale Boğaz Köprüsü Projesi, İstanbul’daki üç katlı Avrasya Tüneli ile Ankara-İstanbul yeni hızlı tren hattı projesi gibi Türkiye’nin mega projelerine dikkat çeken Erdoğan “Bu alanlar ile diğer altyapı projelerinde birlikte çalışmalar yapabiliriz” dedi. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümünün kutlanacağı 2023 yılı için kendilerine çok önemli hedefler belirlediklerini anlatan Erdoğan, hedeflere ulaşmak için ulaştırma alanında 110 milyar dolar, enerji alanında ise 130 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğunu söyledi. Erdoğan “Bu büyük vizyonumuzda Japonya’ya önemli bir yer vermek, hedeflerimizi özellikle Japon dostlarımızla birlikte hayata geçirmek istiyoruz... İşadamlarına gerekli kolaylığı sağlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın” diye konuştu.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>