Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
Singapur'la STA yolda 
10.01.2014

Sabah - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Asya ziyaretinin ikinci durağı olan Asya Kaplanları ülkelerinden Singapur'da ekonomi alanında büyük bir adım atıldı. Başbakan Erdoğan, "Türkiye ve Singapur arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) için müzakerelerin başlaması konusunda fikir birliği sağladık. İlk adım atıldı. Ekonomi bakanları görüşecek" diye konuştu.


Erdoğan için önceki gece Singapur'da askeri tören düzenlendi. Başbakan Lee Hsien Long, Erdoğan'ı İstana Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde askeri törenle karşıladı. Erdoğan, daha sonra önce Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam ile görüştü. Ardından Başbakan Lee Hsien Loong'la baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından Singapurlu mevkidaşıyla kameraların karşına geçen Başbakan Erdoğan, Singapur için "Asya Pasifik'e açılımımızda önemli bir partner" ifadesini kullandı.


Başbakan Erdoğan, şu mesajları verdi:


Singapur'la ilişkilerimizi her alanda artırma kararımız var. En önemlisi de serbest ticaret anlaşmasının bugün ön adımlarını atmış bulunuyoruz. Kazan-kazan esasına dayalı olarak bakanlarımız bunu değerlendirecek. Mutabık kaldık. Bakanlarımız alt yapısını oluşturup önümüze getirecek.

Singapur üretken ekonomik modeli, hayat standartları ve vizyonuyla ilham kaynağı oldu. Trans-Pasifik ve bölgesel ortaklığıyla aktif rol oynuyor. Stratejik konumlarıyla kendi coğrafyalarına açılan fırsat kapıları gibi. İki ülke birbirlerini tamamlayan konumda. Türk ve Singapurlu işadamları 3'üncü ülkelerle birlikte iş yapma iradesini göstermeli. Singapurlu işadamları atacakları adımlarla gelecek için önemli irade sergileyecek


Singapur eğitimli nüfusuyla uzak Asya'da bölgesel bir cazibe merkezi. Ciddi birikime sahip Singapur'dan ülkemize sermaye akışı olduğunu gözlemledik. Finans sektörüne odaklanan bu yatırımların diğer alanlara da yayılmasını arzu ediyoruz. Özellikle büyük ölçekli altyapı ve enerji alanlarında ortaklıklar kurulacağına inanıyorum.


Türkiye ve Singapur, birbirlerini tamamlayan iki ülke konumundadır. İşadamlarımızın işbirlikleri büyük önem taşıyor. Singapur'u, Türkiye için Asya Pasifik'e açılma noktasında önemli bir partner olarak görüyoruz.


Ticaret hacmimiz 2012'de 1.2 milyar iken küresel krizin etkisi ile 650 milyon dolara kadar geriledi. Dış ticaret hacminde 5 milyar dolar hedef olmalıdır. Bunu başaracak iradeye, işadamlarına sahibiz.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>