Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
Erdoğan: TANAP'ı erken bitireceğiz 
16.03.2016

Sabah - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Türkiye ziyaretinden iki müjde çıktı. Ankara’da yapılan Türkiye- Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 5. Toplantısı'nda Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) çalışmaların planlanandan önce bitirilmesi konusunda fikir birliğine varılırken, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun Aralık ayında hizmete açılması karara bağlandı.


YDSK 5'inci Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Toplantı sonunda iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı. Toplantıda enerji, ulaştırma, savunma, askeri, turizm konuları ele alınırken, ağırlıklı gündem maddelerini TANAP ile Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi oluşturdu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TANAP’da çalışmaların hızla ilerlediğini, projenin planlanan süreden önce tamamlanmasına çalışıldığını açıkladı. Erdoğan, Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu projesinin ise Aralık ayında açılacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Azerbaycan'la geliştirdiğimiz TANAP'ın planlanan süreden önce tamamlanması için çalışıyoruz. TANAP'ın bel kemiğini teşkil ettiği güney gaz koridoru konusunda da tüm paydaşlarla yakın koordinasyon halindeyiz. 29 Şubat'ta Bakü'de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu Toplantısı için Azerbaycan'ı tebrik ediyorum" dedi.


Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin iki ülke arasında ulaştırma sahasındaki öncelikli projelerden biri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Londra'dan Pekin'e kadar demiryolu ulaşımını mümkün kılacak projenin inşallah Aralık ayında birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Böylece bu dev proje de açılışıyla birlikte dünyaya önemli bir mesaj olacaktır" şeklinde konuştu.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise, Türkiye ile Azerbaycan'ın 2012'de TANAP Projesi'ni başlattığını belirterek, "TANAP'ın temel taşını beraber Kars'ta koymuştuk. 2 yıl sonra açılışını yapacağız" dedi.


 

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>