Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
TYDTA yeniden WAIPA Başkanı 
18.06.2015

Dünya /Akşam – Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, başkanlığına seçildiği Dünya Yatırım Ajansları Birliği’nin (WAIPA) İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilen konferansında Türkiye’den gelen basın mensuplarına özel açıklamalarda bulundu.

WAIPA Başkanlığı seçimine tek aday olarak girerek seçilmelerinin kendilerini gururlandırdığını söyleyen Arda Ermut, söz konusu birliğin dünya genelinde daha etkin bir kurum haline gelmesi için yoğun şekilde çalıştıklarını söyledi. Birlik merkezinin İstanbul’a taşınmasının WAIPA’ya tekrar önemli bir bilinirlik kazandırmaya başladığını ifade eden Ermut, “Başkanlığa başladığımız 2014 yılından bu yana birlik üyeleri arasında iletişim ciddi oranda arttı. Hatta birliğin üyesi olup uzun yıllardır aktif görevde bulunmayan ülke ajansları dahi harekete geçmeye başladı. Bunlara en iyi örnek, gelişmiş ekonomiler arasında yer alan İngiltere ve Güney Kore’den yatırım ajansları artık aktif göreve başladılar. Bu önemli bir gösterge ve birliğin referans alınırlığının önü açıldı. Bu nedenle uyuyanları canlandırmayı başladık diye biliriz” diye konuştu.


Sohbette Türkiye’nin doğrudan yatırımlardaki durumunu değerlendirmesini ve son yapılan genel seçimler sonrasında oluşan tablonun yabancı yatırımcılara etkisini değerlendirmesini istediğimiz Arda Ermut, 12 yıllık tek parti dönemi sonrasında oluşan tablo ile ilgili yabancı yatırımcılardan ve başkanlığını yaptığı WAIPA’ya üye ülke ajanslarından bu yönde sorular gelmediğini ifade ederek “Ülke ekonomisinde istikrar devam ediyorsa yabancı yatırımcı gelmeye devam eder. Bize düşen görev ise Türkiye’ye yapılacak yatırımları artırmak..", dedi.


Şu anda takip ettikleri toplam 191 yatırım projesi olduğunu ve bunların değerinin 17.3 milyar doları bulduğunu kaydeden Ermut, bunların içinde enerjinin başı çektiğini söyledi. İlk 4 ayda yüzde 20'lik bir düşüş yaşandığını belirten Ermut, "Seçim beklentisi ve mevsimsel etkiyle bu düşüş normal. Dünyada da böyle. Ancak yıl sonunda en azından geçen yılın rakamına ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Geçen yıl açıklanan doğrudan yatırım tutarı 12.5 milyar dolar seviyesindeydi.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>