Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
İngiliz yatırımcıların Türkiye’ye güveni tam  
26.02.2014

BloombergHT - Türkiye'deki İngiliz Ticaret Odası (BCCT) Başkanı Chris Gaunt, Türkiye'deki dinamiklerin ve temellerin oldukça güçlü ve dirençli olduğunu belirterek, "Bence İngiliz şirketlerinin ortak fikri orta ve uzun vadede Türkiye'nin büyümeye devam edeceği yönünde" dedi.


Türkiye'ye 2013 yılı sonu itibarı ile sayıları 2 bin 635’e ulaşan İngiliz şirketlerine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gaunt, Türk ekonomisinin son yıllarda çok başarılı ve etkileyici bir şekilde büyüdüğünü söyledi.


Gaunt, Türk iş adamlarının Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde nasıl iş yapılacağını iyi bildiklerini vurgulayarak, "Böylece İngiliz şirketleri, Türk şirketleri ortaklığıyla buradaki pazarlara da rahatlıkla ulaşabiliyor" diye konuştu.

Orta ve uzun vadede Türkiye'den gelişmekte olan ülkelere özellikle Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgelerine çok daha fazla yatırım fırsatının olduğuna dikkati çeken Gaunt, bu yüzden Türkiye'nin bu noktada hala önemli bir rol oynadığının altını çizdi.

Gaunt, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artırılması noktasında birçok ilgi çekici alan bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Türk şirketlerinin İngiltere'ye yatırımları iyi durumda. İngiltere'den Türkiye'ye yatırımlar da artmaya devam ediyor. Türkiye'nin hala çok fazla büyüme potansiyeli olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda Türkiye stratejik olarak önemli bir konumda yer alıyor. Türkiye ve Türk iş adamları yüzlerce yıldır dünyanın birçok yerinde iş yapıyor. Bu yüzden Türk iş adamları Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde nasıl iş yapılacağını biliyor. Böylece İngiliz şirketleri, Türk şirketleri ortaklığıyla buradaki piyasalara da ulaşabiliyor. Bu noktada İngiliz şirketlerine uzmanlık kazandırmak istiyoruz. İngiliz şirketleri bu pazarlara Türk şirketleriyle ulaşabiliyorlar ve bu durum bizim için oldukça iyi."

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>