Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
“Türkiye'ye büyük yatırım şevki var” 
27.01.2016

Sabah - Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Davos'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, uluslararası yatırımcılarla bir araya gelerek çok sayıda görüşme gerçekleştirdi.

 

Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısında, "Şundan büyük bir memnuniyet duyuyorum, bütün yatırımcıların Türkiye'ye yönelik olarak büyük bir yatırım şevki var, ilgi pozitif" diye konuştu. "Milyarlarca dolarlık yatırımın Türkiye'ye gelmesi için uygun zemin olduğunu gördüm" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yükselen ekonomilerde kalkınma ortalama yüzde 1.8 iken Türkiye'de yüzde 4. Türkiye yüzden 2'den fazla kalkınabilen bir ülke olduğu için başlı başına bir cazibe merkezi oluşturuyor. Uluslararası piyasaları tekrar tekrar dolaşarak güveni pekiştirmeliyiz. Bundan sonraki trafik takvimimiz dış yatırım atmosferiyle ilgili olacak."


Davutoğlu, Davos faaliyetlerinin önemli ayaklarından birinin yatırımcılarla yaptığı görüşmeler olduğunu belirtti. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) organizasyonu ile finans kuruluşu ICBC'nin yanı sıra Mitsubishi gibi Türkiye'de yatırım yapan, dünyanın sanayi alanındaki dev şirketleriyle ve Türkiye'ye özel ilgi gösteren uluslararası yatırımcılarla görüşen Davutoğlu, şunları anlattı: "Son dönem ilan ettiğimiz sektörel dönüşüm programlarından ve yapısal reformlardan büyük memnuniyet ifade ettiler. 1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye'yi tekrar yatırım limanı olarak gördüklerini bir kez daha ifade ettiler."


Davutoğlu, çevre ekonomilerdeki sarsıntılar ve dünya ekonomisindeki çalkantılar sebebiyle yatırımcıların güvenli liman ve kalıcı bulunabilecekleri merkezler aradıklarını ifade etti. Davutoğlu, "Afro-Avrasya'da dünyanın en büyük üretim üslerinden biri ve en iyi yetişmiş insan unsurlarından biri Türkiye'de. Ülkemizden her yere kısa sürede ulaşmak mümkün. Bu, yatırımcılar için teşvik edici bir unsur. Çok memnun oldum" diye konuştu.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>