Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
Türkiye-Fransa ticaret hacminde hedef: 20 milyar avro 
29.01.2014

Yeni Şafak - Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy döneminde bozulan ticari ilişkileri tamir edecek.


İstanbul'da düzenlenen Türk-Fransız İş Forumu'nda konuşan Hollande, 'İlişkilerimizde yeni bir sayfa açtık' dedi.

 

Türkiye'yi son 22 yıldır ziyaret eden ilk Fransız Cumhurbaşkanı olan Hollande, siyasi ve ekonomik ilişkilerde bir eşik atlandığını belirterek, 'Fransa Türkiye'ye hayranlıkla bakıyor. Çünkü yıllardır Türkiye'de önemli çalışmalar yapıldı. Burada Türkiye'nin son on yıldaki dönüşümünden bahsetmek istiyorum. Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi haline geldi. Türkiye ile dünyanın geri kalan ülkeleri arasındaki ticari ilişkiler 3 katına çıktı. Türkiye ile Avrupa arasında güçlü bir bağ oluştu' dedi.


Hollande, '12 milyar avroluk ticaret hacmimiz var. Son on yılda Türkiye'nin tam da yüksek büyüme rakamlarına ulaştığı dönemde yaşanan gelişmeler baktığınızda Fransa Türkiye'de sürekli piyasa payı kaybetti. Türkiye'de. Fransa'nın 2002'de yüzde 6'ya tekabül eden Türkiye'deki ticaret payının, 2012'de yüzde 3'e düştüğünü görüyoruz. Bunu kabullenemem. Bunun siyasi ve hukuku sebepleri vardı. Demek ki yeterince bu aramızdaki ilişkiyi yeterince ileriye götürmemişiz. Benim bugünkü görevim bu ziyaretimle bunu yeniden başlatmak. İki yıldır bu ortam zaten değişmiştir. Bir güven ortamı yeniden oluşturuyoruz aramızda.Ticaret hacmini 20 milyar avroya ulaşmasını istiyoruz' diye konuştu.


Forum’da bir konuşma yapan Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı İlker Aycı da, uluslararası yatırımcıların Mart ayı sonundan itibaren daha bir güvenle gelmeye devam edeceğini belirtti. Türkiye'nin yatırım çekmeyi sürdüreceğini vurgulayan Aycı, 'Avrupa'dan, Asya'dan, Körfez ülkelerinden yatırımlar devam edecek' dedi. Fransa'dan da yatırım beklediklerini söyleyen Aycı, 'Enerji, ulaştırma, altyapı, turizm ve sağlık sektöründe Fransa'dan yeni yatırımlar beklenmelidir' açıklamasında bulundu.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>