Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
Türkiye’nin yatırım ortamını iyileştirecek yeni vergi kanunu yürürlüğe girdi 
13.08.2016

6728 sayılı "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" (Torba Kanun) 9 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye’deki iş ortamının önündeki engelleri kaldırarak yatırım yapmayı kolaylaştırmayı amaçlayan kanun, 47’si vergi ile ilgili olmak üzere toplam 79 maddeden oluşuyor. Yatırım teşvikleri, hizmet ihracı teşvikleri, bölgesel yönetim merkezleri teşvikleri, transfer fiyatlandırması ile ilgili düzenlemeler, sınai mülkiyet hakları istisnası, enerji tasarrufu teşvikleri, ve damga vergisi muafiyetleri kanunda öne çıkan düzenlemelerden bazıları.

 

Kanun yatırım teşvikleri ve sabit kıymet yatırımları için vergi avantajları içeriyor. Örnek olarak, yatırım teşvik belgesi kapsamında yer alan yatırımlara ilişkin düzenlenen sözleşmeler harçtan istisna tutulmuştur. Aynı zamanda kanun kapsamında, yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binaların ve ilgili arazilerin, belge süresince emlak vergisinden muaf tutulması ve söz konusu yapı ve tesislerin, imar mevzuatı gereğince belediyelerce alınması gereken harçlardan müstesna tutulması gibi düzenlemeler mevcuttur.

 

Kanun, hizmet ihracına ilişkin düzenlemeler de içeriyor. Yeni düzenlemerle, mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi ve veri saklama hizmeti, sağlık, ve eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmelerinin münhasıran bu faaliyetleri kapsamında fiilen istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler üzerinden alınan gelir vergisine ilişkin indirimler uygulanacaktır.

Ekonomi Bakanlığından alınan izne istinaden kurulan bölgesel yönetim merkezlerinin belirli koşullarla kurumlar vergisinden muaf olmaları öngörülmüştür. Ayrıca, bu merkezlerde istihdam edilen personelin ücretlerinde gelir vergisi istisnası söz konusudur.

Transfer fiyatlandırmasına ilişkin olarak, OECD'nin "Uluslararası Şirketler ve Vergi İdareleri İçin Transfer Fiyatlandırması Rehberi" esas alınarak, transfer fiyatlandırmasında kullanılacak yöntemlere ilişkin güncelleme yapılmıştır. Yeni kanunla, mükelleflerce ithalde veya sorumlu sıfatıyla ödenmiş olan katma değer vergisinin, mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesine olanak sağlanmaktadır.

 

Kanun kapsamında enerji tasarrufu projeleri için teşvik mekanizması getirilmiştir. Buna göre, binalarda ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamaların, yapıldığı yılda doğrudan gider yazılmasına olanak sağlanmaktadır. Ek olarak, ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik olarak yapılan işlemler nedeniyle düzenlenen kâğıtlar damga vergisinden istisna tutulmuştur.

 

Yeni Torba Kanun kapsamında ayrıca, bir nüshadan fazla olarak düzenlenen kâğıtlardan, nispi vergiye tabi olanların sadece bir nüshasının damga vergisine tabi olması öngörülmüştür.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>