Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’li üst düzey yöneticiler ve yatırımcılarla bir araya geldi 
22.09.2016

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmeleri için Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) tarafından düzenlenen çalışma yemeğine katıldı.

 

New York Peninsula Otel’de gerçekleşen çalışma yemeğinde 30'un üzerinde ABD’li üst düzey yönetici ve yatırımcıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yatırım teşvik düzenlemesini, Türkiye Varlık Fonu'nu ve 15 Temmuz darbe girişiminin Türk ekonomisi üzerinde kalıcı bir etki bırakmadığını anlattı. Toplantıda Türkiye'ye olan yatırımların devam edeceği mesajı netlik kazanırken, 15 Temmuz darbe girişiminin yatırımcılardaki Türkiye algısını değiştirmediği görüldü.

 

ABD ile Türkiye arasında 20 milyar doları bulan ticaret hacminin arttırılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, askeri ve siyasi alanlarda ileri düzeyde olan ilişkilerin ekonomik alanda da etkisini göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

Erdoğan yeni yatırım teşvik sisteminin Türkiye’de yatırımı daha cazip hale getirdiğine işaret ederken, Türkiye’nin bölgesinde ekonomik güç olduğunun ve altyapı yatırımlarıyla bölge ülkeleri arasında öne çıktığının altını çizdi.

 

Toplantıya 3M, Cargill, Cisco, Citibank, Coca-Cola, DOW Chemical, General Electric, Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Johnson & Johnson, MasterCard, MetLife, Nike, ve Pepsi gibi ABD'li büyük şirketler ile önemli fon yönetim şirketlerinin üst düzey temsilcilerinin yanı sıra Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ve ABD Ticaret Odası gibi kurumların yönetim kurulu başkanları da katıldı.

 

Toplantı hakkında görüşlerini ifade eden Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut; “Bu toplantının yatırımcı açısından çok önemli bir mesajı var:  30 Mart'ta yine Amerika'da Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla yapılan toplantıda ABD'li yatırımcılar tarafından teşvik sistemine ilişkin dile getirilen hususların çoğu hükümetimiz tarafından son teşvik düzenlemesinde dikkate alındı. Sadece 6 ay içerisinde yatırımcıların bu kadar kapsamlı isteklerine cevap verebilen çok fazla hükümet olmadığını bu firmalar da biliyor” şeklinde konuştu.

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>