Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
Türkiye anayasa değişikliği referandumunda "evet" dedi, "yeni bir dönem" başlıyor 
17.04.2017

Türkiye, uzun süredir beklenen referandumu 16 Nisan'da gerçekleştirdi ve halkın büyük bir çoğunluğu demokrasi ve istikrar sağlayacak anayasal değişikliklerle ilgili olarak oy kullandı. Türkiye tarihinde ilk kez böylesine büyük bir değişikliğe, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve vatandaşların istekleri doğrultusunda karar verildi.

 

Türkiye’nin siyasi tarihi boyunca kurulan hükümetlerin ortalama görev süresi on beş ay olmuştur ve bunların yarısından çoğunun ömrü bir yıldan kısa sürmüştür. Hükümetlerin bu kadar kısa ömürlü olmasının sebebi, koalisyon hükümetleri ve cumhurbaşkanı ile meclis arasındaki ideolojik çatışmalardan doğan siyasi krizlerdir. Hem cumhurbaşkanının hem de meclisin yürütme gücüne sahip olması çoğu zaman iktidar kavgasına yol açıyordu. Türk halkı, anayasa reform paketi sayesinde, yasama, yürütme ve yargının gücünü artıracak ve bu güçlerin temel işlevlerini yerine getirmesine olanak tanıyacak olan başkanlık sistemini tercih etti. Bu sayede, kısa ömürlü hükümetler artık tarihe karışacak ve Türkiye büyük bir atılım yapacaktır. Daha iyi çalışan bir bürokrasi, daha güçlü ve etkili bir yönetim ve bakanlar kurulu, Türk devlet idaresini yatırımcılar açısından daha elverişli bir hale getirecektir.

 

Yeni başkanlık sistemi, getirdiği siyasi istikrarın yanı sıra bürokrasideki zorlukları ortadan kaldırarak yatırıma daha uygun, reform odaklı bir ortam yaratacaktır. Yatırımcılara daha olumlu ve öngörülebilir bir tablo sunan bu gelişmeler böylece doğrudan yabancı yatırım miktarının da artmasını sağlayacaktır. Hükümet yetkililerinin belirttiği gibi, referandum sonrası dönemde Türkiye'nin birinci önceliği yapısal reformlardır. Kısa vadede Kredi Garanti Fonu'nun güçlendirilmesi, istihdam desteği ve yeni yatırım teşvikleri üzerinde durulurken, orta vadede hükümet, ekonomik büyümeyi artıracak yeni yapısal reformlar uygulamayı planlamaktadır.

 

TYDTA Başkanı Arda Ermut, referandum sonrası uluslararası yatırımcıların olumlu yorumlarda bulunduğunu belirtti. “Yatırımcılar, gerekli adımların hızla yerine getirileceğini ve yeni sistemin bürokratik işlemleri daha verimli bir hale getireceğini, karar alma ve uygulama sürecini hızlandıracağını, kamu reformlarını ve piyasa öngörülebilirliğini artıracağını düşünüyor.”

 

Ermut, ayrıca Büyük İstanbul Tüneli, Kanal İstanbul, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi Kamu Özel İş Birliği modeli ile yapılacak mega projeler ve güneş enerjisi ya da rüzgar enerjisindeki Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projeleri gibi yenilenebilir enerji projeleri aracılığıyla, hem komşu ülkelerden hem de tüm dünyadan gelecek yatırımların daha da artmasını beklediklerini ifade etti. Ermut şunları söyledi: "Geçen ay ihaleye açılan Karapınar güneş enerjisi YEKA projesinin yanı sıra 1.000 MW'lık rüzgar enerjisi YEKA projesine de yatırımcılar şimdiden büyük ilgi gösteriyor. Bu ihaleler, enerji üretimi ile birlikte ekipman imalatını da şart koşan birleşik ihalelerdir. Bu yatırımlar sayesinde, Türkiye'ye değer zincirinin başka noktalarında da yatırımlar gelmektedir. Bu tip projeler, tüm dünyadan Türkiye'ye, katma değeri olan yatırımlar çekmeye devam edecek."

11.12.2017 Türkiye - en hızlı büyüyen G20 ülkesi
06.12.2017 Türkiye, Güney Kore ile yatırım bağlarını genişletiyor
01.12.2017 Istanbul Consular Corps ve TYDTA işbirliğini artırıyor
28.11.2017 WAIPA gündeminde sürdürülebilirlik üst sıralarda
25.11.2017 İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilgisi büyüyor
22.11.2017 Boeing, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Girişiminin bir parçası olarak İstanbul'da teknoloji merkezi kurdu
15.11.2017 Kuveyt ve Türkiye, ikili yatırımları artırmak için mutabakat anlaşması imzaladılar
11.11.2017 Başbakan Yıldırım ABD - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurdu
09.11.2017 Türkiye katma değerli dijitalleşmeyi teşvik ediyor
05.11.2017 ABD tanıtım turu, algı uçurumunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>