Skip navigation links
3M
Albaraka Turk
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
GSK
Hitachi
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
NGN
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

Cargill 

 

Cargill gıda, tarım, finans, endüstriyel ürün ve hizmetlerinin üretim ve pazarlamasını gerçekleştiren uluslararası bir şirkettir. 1865 yılında kurulan bu özel sektör şirketinin 70 ülkede 150.000'den fazla çalışanı bulunmaktadır. Küresel çapta faaliyet gösteren Cargill, dünyaya güvenli, sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde gıda sağlama konusunda lider olmayı hedeflemektedir.

 

Cargill Türkiye

 

Cargill, yaptığı yerel ortaklık anlaşması ile 1960 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Şirket, 1986 yılından itibaren ise ticari faaliyetlerine Cargill olarak devam etmeye başlamıştır ve bugün itibarıyla Türkiye'de, İstanbul, Bursa, Adana, Ankara, Balıkesir, Kocaeli ve İzmir olmak üzere yedi lokasyonda 600'den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır.

 

Cargill Türkiye'nin 1992 yılında açılan genel merkezi İstanbul'da bulunmaktadır. Ticari yeniden yapılanma sürecinin ardından, 2014 yılında, Cargill Foods Türkiye, müşterilerine Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika'da (METNA) hizmet vermeye başlamıştır. Bugün Cargill'in İstanbul ofisi METNA bölgesinde ana bölgesel ofis olarak faaliyet göstermekte ve Dubai, Kazablanka, Kahire ve Cezayir'de bulunan ofisler buradan yönetilmektedir.

 

Üretim ve Ticaret

 

Cargill, başta nişasta ve tatlandırıcılar olmak üzere gıda sektöründeki güçlü pozisyonu ile Türkiye'de önemli bir oyuncu konumundadır. Örneğin, Cargill'in Bursa-Orhangazi fabrikası nişasta ve tatlandırıcılarda uzmanlaşmış olup gıda sanayinin birçok alanında tedarikçi görevi görmektedir. Ayrıca, Cargill'in 2014 yılında Balıkesir'deki Turyağ şirketini satın alması şirketin Türkiye'de yemeklik katı yağ ve sıvı yağ piyasasına girmesinde dönüm noktası olmuştur. Bu satın alma, müşterilere sıvı ve katı yağ alanlarında yeni fırsatlar sağlamış ve Cargill'in METNA bölgesindeki faaliyetlerini geliştirmesine yönelik uzun vadeli vizyonunu güçlendirmiştir.

 

Aynı yıl içinde Cargill, Gebze-Kocaeli’de bulunan oleo-kimyasal ürünler üreticisi Alemdar Kimya'yı satın almıştır. Alemdar Kimya şu anda, yenilenebilir kaynaklardan türetilen, endüstriyel nişasta ve endüstriyel yağ ürün gruplarındaki yenilenemeyen bileşenlerin yerini alacak ürünler sunmaktadır.

 

Ar-Ge ve Kalite

 

Cargill üretim faaliyetlerini, kapalı bir sistem dâhilinde el değmeden ve Türk Gıda Kodeksi ve Gıda Güvenliği standartlarına uygun şekilde yürütmektedir. Faaliyetlerini ISO 22000, ISO 14001 ve OHSAS kalite standartlarında sürdüren Cargill METNA, tüm tesislerinde endüstri yönetmeliklerine uygun çalışmaktadır.

 

Çevre ve Enerji

 

Cargill'in Bursa ve Balıkesir'deki tesisleri, önemli yenilenebilir üretim ve verimlilik projelerine imza atmıştır. Bursa fabrikasına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Enerji Verimli Endüstriyel Tesis Ödülü verilmiştir. Balıkesir tesisi de 2017 yılında CO2 emisyonlarını %50 oranında azaltmıştır. Cargill çevre, enerji ve su kaynaklarına destek sağlamaya yönelik yatırımlarına devam etmeyi amaçlamaktadır.

 

Kurumsal Sorumluluk

 

Cargill, bölgesindeki insanların eğitimi ve refahının yanı sıra çevre sorunlarına da büyük önem vermektedir. Kurulduğu günden bu yana tek başına birçok sosyal sorumluluk projesi geliştirmiştir. Bunlara ek olarak sosyal sorumluluk ve gönüllülük projeleri geliştirmek üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları ile yakın iş birliği içinde çalışmaktadır.