Skip navigation links
3M
Albaraka Turk
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
GSK
Hitachi
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
NGN
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

Microsoft 

 
Microsoft Türkiye, 1993 yılında Türkiye’nin bilişimle büyümesi vizyonu doğrultusunda altı öncüyle başladığı yolculuğunu, bugün 400’e yakın çalışanıyla birlikte sürdürmektedir. 79 ülkeyi kapsayan Microsoft MEA (Orta Doğu ve Afrika) bölgesinin de merkezi olan Microsoft Türkiye, 11.000’i aşkın iş ortağından oluşan ekosistemiyle ülkenin üretkenliğine ve istihdamına önemli katkılarda bulunmaktadır.

 

Microsoft, Türkiye'nin bilişim yatırımcıları açısından en çekici yerler arasında yer alması gerektiğine inanmaktadır. Microsoft Türkiye, bilişimi tüketen bir toplum olmaktan ziyade bilişimle üreten bir topluma dönüşme hedefiyle hareket ederek birçok proje ve yatırımı hayata geçirmektedir.

 

Microsoft Türkiye, Microsoft’un küresel ölçekte dikkatle izlediği çalışmalarıyla özel bir konuma sahiptir. Microsoft Corporation’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates’in de 2006 yılında ziyaret ettiği Microsoft Türkiye, 2007 yılında dünyanın en büyük potansiyele sahip beş ülke ofisinden biri olarak izlemeye alınmıştır.

 

2007 yılında, T.C. Başbakanlık Yatırım Tanıtım ve Destek Ajansı (TYDTA) iş birliği ile Microsoft Corporation Kıdemli Başkan Yardımcısı Jean-Philippe Courtois’ın imzasıyla İsrail, Rusya, İspanya, Hindistan, Almanya, Fransa, ABD ve gelişmiş ekonomilere sahip daha birçok önemli ülkede ilanlar verilmiştir. Bu ilanlarda “Microsoft’un Türkiye’yi, Türkiye’nin de Microsoft’u Sevdiğine ve İnandığına” dair mesaj verilmiş, yatırımcılar Türkiye’ye davet edilmiştir.

 

2010 ve 2012 yılında gelişmekte olan pazarlar arasında sıra dışı bir performans sergileyen Microsoft Türkiye, dünya çapında Çin, Brezilya, Rusya gibi ülkeleri geride bırakarak son dört yılda üç kez “Yılın Ülkesi” seçilmiştir. Bu başarı, Türkiye’nin potansiyelini, Microsoft Türkiye çalışanlarının Türkiye’nin daha fazla büyümesi ve gelişmesi adına büyük bir azimle çalıştıklarını 40 bin kişiden oluşan dev Microsoft camiasına göstermiştir. Microsoft Türkiye, müşteri ve çalışan memnuniyeti, ekonomi için yaratılan katma değer, pazar hızlandırma ve iyi kurumsal vatandaşlık alanlarında sergilediği olağanüstü performans ile bu ödülü hak etmiştir.

 

Hızlı büyüme oranları, kurumsal ve KOBİ müşteri memnuniyet endeksleri, geliştirilen etkin stratejiler, çalışan memnuniyeti ve ülkenin bilişim sektörü ve ekonomisinin gelişimine yapılan katkılar gibi kriterler baz alınarak yapılan bu değerlendirme, Microsoft Türkiye’nin, ülkenin 2023 yılında dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girme hedefine verdiği önemin en büyük göstergesidir. “Yılın Ülkesi” seçilmenin getirdiği en büyük avantaj, daha fazla kaynağın Türkiye’ye aktarılacak olmasıdır.

 

Microsoft Türkiye, kurumsal düzeyde şirketlere bilişimle verimliliği ve rekabet gücünü artıran uçtan uca çözümler sunmaktadır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde (KOBİ) teknoloji yaygınlığını artırmak için çaba göstermektedir. Tüm Türkiye’yi dolaşarak KOBİ’lere teknolojinin önemini ve nasıl kullanılması gerektiğini, işletmelerin bu çözümlerle rekabet güçlerini ve sürdürülebilirliklerini nasıl artırabileceklerini anlatmakta, AB’ye uyum sürecinde güçlenmelerine katkıda bulunmaktadır.

 

Kurumlara çözümler sunmasının yanı sıra, Microsoft Türkiye ekosistemi de yine Microsoft’un gücü, bilgisi ve deneyimi ile büyümektedir. 2007 yılında dünya çapında yapılan IDC (International Data Corporation) araştırmasına göre, Microsoft yenilikçi teknolojileri ve yazılımlarıyla ülkede yarattığı her 1 TL’lik ciroya karşılık iş ortaklarına 14,75 TL yerel katma değere bağlı ciro kazandırmaktadır. Türkiye’de 150.000’in üzerinde kişi Microsoft teknolojileriyle bağlantılı işlerde çalışmaktadır.

 

Microsoft Türkiye, birey ve kurumların bilişimin gücüyle rekabet ederek büyümelerini sağlamanın yanı sıra, yeni iş alanlarına da teşvik etmektedir.

 

Microsoft Türkiye, Avrupa Birliği’nin 2000 yılında Lizbon Gündemi kapsamında başlattığı, Avrupa’nın bilgi toplumu olması için ayrılan fonların KOBİ’lere tanıtılması inisiyatifi EUGA’yı (European Union Grants Advisor) Türkiye’ye getirmek üzere çalışmalarını başlatmıştır.

 

İnsan kaynaklarındaki başarılı programları ile Avrupa’da 2006 yılında insanların en fazla çalışmak istediği ilk on şirket arasında yer alan Microsoft, Hewitt Associates tarafından yapılan bir araştırmada Türkiye’nin ve bölgenin “En İyi İş Yeri” seçilmiştir. Microsoft Türkiye, 2013 yılında Great Place to Work organizasyonu tarafından Türkiye’de “Yılın En İyi Şirketi’ seçilme başarısı göstermiştir. Microsoft EMEA ve Corporation İnsan Kaynakları Direktörleri Türkiye ofisini ziyaret ederek burada yapılan birçok çalışmayı “Best Practice” (En İyi Uygulama) olarak başka ülkelerdeki Microsoft ofislerinde kullanılmak üzere örnek olarak incelemiştir.

 

Bugün Microsoft Türkiye, insan kaynakları uygulamaları açısından, başta Capital dergisi olmak üzere çeşitli yayın organları tarafından düzenlenen “En Beğenilen Şirketler” listesindeki yerini korumaktadır.

 

Sosyal sorumluluk alanındaki varlığı ile de Türkiye'nin başarılı bir kurumsal vatandaşı olan Microsoft Türkiye, bu alana yürüttüğü çeşitli projelerle önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmalar çerçevesinde ülkemizde bilgisayar okuryazarlığını artırmak ve bilişimin avantajlarından tüm toplumun yararlanabilmesini sağlamak için çaba sarf etmektedir.

 

2011 yılının Ocak ayında hayata geçirilen Açık Akademi, Türkiye’nin ilk ve tek herkese açık online, ücretsiz ve Türkçe uygulama geliştirme okuludur. Türkiye’nin genç ve dinamik bilişim kullanıcılarını, uygulama geliştirici olmaya yönlendiren Açık Akademi, ülkenin ihtiyaç duyduğu uygulama geliştirici sayısını artırmak ve uygulama pazarını geliştirerek gençlerin istihdamına destek olmak için yaratılmıştır. Üç farklı eğitim seviyesinin bulunduğu Açık Akademi’den, hem uygulama ve/veya yazılım geliştirmeye başlamak isteyenler hem de profesyonel anlamda uygulama geliştirenler faydalanabilmektedir. Açık Akademi’de eğitim alanlar Microsoft’un milyonlara hitap eden platformlarına yönelik uygulama ve yazılım geliştirebilmektedir. Seviyeleri başarıyla tamamlayan öğrenciler ise katılım belgesi almaya hak kazanmaktadır. Açık Akademi’ye kayıt olanların sayısı 130.000’i aşmıştır. Açık Akademi’den şu ana kadar mezun olanların sayısı ise 3.000’e ulaşmıştır. Türkiye’deki birçok üniversitenin öğrenci sayısını geçen Açık Akademi dev bir kampüse dönüşerek hızla büyümeye devam etmektedir.

 

Microsoft, gelecek üç yıl içinde Türkiye’nin de dâhil olduğu 100’ü aşkın ülkede 300 milyon gence fırsat yaratmayı amaçlayan Microsoft YouthSpark adlı yeni bir küresel girişim başlatmıştır. Microsoft YouthSpark çatısı altında gençlerin daha iyi eğitim alabilmeleri, fikirlerini hayata geçirebilmeleri ve teknolojinin sunduğu fırsatlardan daha fazla yararlanabilmeleri için bir dizi küresel program hayata geçirilmiştir.

 

Microsoft Türkiye’nin gençlere yönelik bir başka projesi olan Bilenler Bilmeyene Bilgisayar Öğretiyor (BBBÖ) projesi ile 79 ilde 150.000 kişiye 1200 eğitmen ile eğitim verilmektedir. Türkiye genelinde bugüne kadar 25 Bilişim Akademisi açılmış ve aktif olarak hizmet vermektedir. Bilgi Toplumunda Aile Seminerleri kapsamında 800 ailede 1500 çocuğa güvenli internet kullanımı hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.

 

Bunların yanı sıra Microsoft Türkiye 70’in üzerinde sivil toplum kuruluşunun katıldığı STK buluşmaları düzenlemekte ve yazılım bağış programı kapsamında 50’nin üzerinde vakıf ve derneğe yazılım bağışı gerçekleştirmektedir. Öte yandan birçok üniversiteye de yazılım bağışında bulunulmaktadır. Microsoft Türkiye, ayrıca Yenilikçi Öğretmenler Projesi kapsamında on binlerce öğretmenin bilgisayar kullanımına hakim olması için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile oldukça kapsamlı bir program yürütmektedir. Proje kapsamında MEB’in veri tabanına 550.000’in üzerinde öğretmen kaydedilmiştir.

 

Microsoft Türkiye, yerel bilişim ekonomisini ve girişimci ekonomisini geliştirmek amacıyla da çalışmalar yürütmektedir. 2009 yılında Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın hizmete açtığı Microsoft İnovasyon Merkezi, dünyadaki diğer merkezler arasında çok özel bir konuma sahip bulunmaktadır. Microsoft’un Avrupa’daki dört Ar-Ge merkezinden biri Türkiye’de Koç Üniversitesi bünyesinde 2011 yılında hizmete alınmıştır. Ayrıca 2012 yılında ATOM ile yapılan ortak proje kapsamında Türkiye’de oyun geliştirmeye yönelik uygulama ve yazılım geliştiriciler desteklenmektedir.

 

Microsoft Türkiye, BizSpark, DreamSpark ve WebsiteSpark gibi programlar aracılığıyla gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmalarına destek verdiği Türk gençlerini aynı zamanda yenilikçilik ve girişimciliklerini hayata geçirmeye yardımcı olacak teknolojiler ile de desteklemektedir. Bu kapsamda, BizSpark programı aracılığıyla 550 girişimci yazılım şirketi ve 1200 yazılım geliştiricisi üye desteklenirken, WebsiteSpark programı aracılığıyla 460 web tasarım firması ve 850 web tasarımcısı üye desteklenmiştir.

 

Microsoft Türkiye, ülkede bilgisayar kullanımının ve yaygınlığının artması, dijital uçurumun kapatılması, tüm vatandaşlara fırsat eşitliği tanınması, KOBİ’lerin teknolojinin imkânlarından daha etkin kaynak yönetimi ve rekabet adına faydalanmaları hedeflerine yönelik sayısız projeye imza atarak kurumsal vatandaş olmanın gereklerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

Video