Skip navigation links
3M
Albaraka Turk
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
GSK
Hitachi
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
NGN
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

UniCredit 

 

Geçmişi 1473 yılına uzanan UniCredit, Avrupa’nın küresel ölçekte en büyük ve köklü bankacılık gruplarından biridir. Birkaç İtalyan bankasının 1998 yılında birleşmesi sonucunda kurulan UniCredit, bugün 17 ülkede, 8.400’ü aşkın şube ve 147.000’den fazla çalışan ile müşterilerine hizmet sunmaktadır. 1999 yılında o zamanki adıyla UniCredito Italiano olarak Polonyalı Bank Pekao’nun satın alımı sonrası Doğu Avrupa’da büyümeye başlayan UniCredit, HVB ile 2005, Italian Capitalia ile 2007 yılında gerçekleştirilen birleşmelerle güçlü pozisyonunu daha ileriye taşımıştır.

 

Mart 2015 itibarıyla Avusturya’da % 14,6 pazar payı ile lider konumda bulunan bankacılık grubu, % 12,7 pazar payı ile İtalya’da ikinci, % 2,5 pazar payı ile de Almanya’da üçüncü konumda bulunmaktadır. UniCredit ayrıca Orta ve Doğu Avrupa’da bulunan 2.463’ü aşkın şubesi ile bölgenin en geniş uluslararası bankacılık ağlarından birine sahiptir.

 

UniCredit 2001 yılında Türk bankacılık sektörüne girmeye karar vererek Koç Holding’e ait Koç Finansal Hizmetler için % 50-50 oranında bir ortaklığa imza atmıştır. Söz konusu tarihte Koç Finansal Hizmetler’e ait olan Koçbank, Türkiye’nin en büyük sekizinci bankasıydı. Koç Finansal Hizmetler bankacılık sektöründeki konumunu güçlendirmek amacıyla 2005 yılında Yapı Kredi’yi satın almış, 2006 yılında ise, Yapı Kredi ve Koçbank’ın birleşmesiyle Türkiye’nin en büyük dördüncü özel bankası olan ve eşsiz rekabetçilik avantajları sunan yeni Yapı Kredi kurulmuştur.

 

Türkiye’nin ulusal çapta ilk özel bankası olarak 1944 yılında kurulan Yapı Kredi ise, Mart 2015 itibarıyla aktif varlığı açısından % 10 pazar payı ile Türkiye’nin dördüncü büyük özel bankasıdır. Yapı Kredi, kuruluşundan bu yana müşteri odaklı bankacılık anlayışı, yenilikçiliği ön planda tutan yaklaşımı ve finans sektörünün gelişimine olan katkısı ile bankacılık sektöründe saygın bir konumda bulunmaktadır. Türk toplumunun gelişimine katkı sağlamayı topluma karşı bir borç olarak gören ve bu yönde çalışmalarını sürdüren Yapı Kredi, eğitim, çevre, kültür ve sanat alanlarında sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir. Yapı Kredi özellikle toplum üzerinde uzun soluklu olumlu etkiler bırakacak projeleri tercih etmektedir. Banka, The Banker ve World Finance gibi prestijli kurumlar tarafından Türkiye’nin En İyi Bankası unvanıyla anılmaktadır.

 

Yapı Kredi, geniş hizmet ağı ile 10 milyonu aşkın sadık ve çeşitlilik gösteren müşteri tabanına üstün kalitede ürün ve hizmetler sunmaktadır. Mart 2015 itibarıyla, Yapı Kredi’nin Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren 1.050  şubesi ve 19.000’den fazla genç ve dinamik çalışanı bulunmaktadır. Yapı Kredi ayrıca bankadaki toplam bankacılık işlemlerinin % 86’sını gerçekleştiren gelişmiş alternatif dağıtım kanallarına sahiptir. Aynı tarih itibarıyla, söz konusu alternatif dağıtım kanalları yaklaşık 3.700 ATM, yenilikçi internet bankacılığı, öncü mobil bankacılık uygulamaları ve ödüllü çağrı merkezlerini kapsamaktadır. Yapı Kredi, ulusal ve uluslararası iştirakler tarafından desteklenmekte olan tamamıyla bütünleşik bir finansal hizmetler grubudur.

 

Öte yandan bankada, uluslararası ve çokuluslu ortaklık yapısına sahip şirketlerin bankacılık hizmetlerinin daha iyi karşılanmasına yönelik Uluslararası & Çokuluslu İlişkiler Bankacılığı (IMB ) departmanı bulunmaktadır. IMB, UniCredit’in Orta ve Doğu Avrupa pazarlarındaki geniş ağı sayesinde, Yapı Kredi’nin yurt dışına yatırım yapan Türk müşterilerine de destek vermekte ve böylelikle UniCredit’in faaliyet gösterdiği ülkelerdeki bankacılık işlemleri kolaylaştırılmakta ve iş geliştirme çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.